okeyYüzlerce oyuncunun sizleri beklediği okey odalarına hemen katılarak, sizde okey oynayın.

Radyo Dinle

Radyo Dinle

Bugün hala hayatta olan ve “radyo” dediğimiz şeyin tanıtımından önce doğmuş insanların olduğunu düşünmek garip gelebilir.
Ortalama bir kişiye “radyonun” onlar için ne anlama geldiğini sorarsanız, kahvaltı yaparken arka planda bıraktıkları plastik mutfak radyosu, işe giderken dinledikleri yerleşik araba radyosu ve hatta toplu taşıma araçlarında kulaklıkla dinleyebilecekleri taşınabilir, mp3 çalar benzeri bir cihaz (bu daha çok 2000’li yılların başındaki bir cihaz olmasına rağmen ve şimdi oldukça eski olarak kabul edilmektedir). “Mutfak radyoları” ve araba radyoları zaten uzun zamandır ortalıkta, ancak 21. Yüzyıla doğru ilerledikçe, radyo ve radyo istasyonları kavramları teknolojideki gelişmelerle birlikte gelişmeye devam ediyor.

Bu yüzyılın başından beri, aklımıza gelen herhangi bir şarkıyı doğrudan internet üzerinden arayıp dinleyebilme ya da binlercesini bilgisayarlarımızda saklama yeteneğine sahibiz ve akıllı telefonların piyasaya çıkışından bu yana, hareket halindeyken müziğe neredeyse sürekli kolay erişim sağladı.
Öyleyse neden radyo istasyonlarına aynı kolay erişimi sunmuyorsunuz? İster telefonunuzla ister bilgisayarınızla veya arabanızla dinliyor olun, dünyanın her köşesinden, aklınıza gelebilecek herhangi bir tarz veya türden herhangi bir radyo istasyonunu ayarlayabildiğinizi hayal edin.

Radyo nedir?

Dolayısıyla, bir radyoyu elektronik bir alet olarak düşünseniz bile, kelimenin birçok anlamı ve tanımı vardır. Örneğin, fiil (“birine telsiz etmek “), ister bir odadan diğerine, ister ülkeden ülkeye olsun, kablolara ihtiyaç duymadan bir yerden diğerine dalgalarla enerji göndermek anlamına gelir. “Verici” adı verilen bir ekipman parçası, bir “alıcı” tarafından alınan radyo sinyallerini gönderir. Bu nedenle, kavram nispeten yeni olduğu için 1930’lar ve 40’lar “kablosuz” terimi ev radyoları için kullanıldı.

2000’li yılların ortalarında mp3 çalarların ve iPod’ların yükselişine ve son zamanlarda YouTube’un ve Spotify gibi akış hizmetlerinin yükselişine rağmen, Radyo hala birçok kullanıma sahip. Aslında, birçok insan yeni teknolojiyle uğraşmak istemedi ve eski yöntemlerine, özellikle de eski nesillerle uğraşmak istemedi. Bazı insanlar radyoyu sürekli olarak mp3 çalarlarla duymayacakları yeni şarkılar ve sanatçılarla tanıştırdığı için tercih etti.

Radyo hem daha gelişmiş hem de az gelişmiş ülkelerde hala önemlidir. Tayland ve Nikaragua gibi birçok gelişmekte olan ülkede, beslenme ve sağlık eğitimi gibi konuları öğretmek için bir eğitim aracı olarak kullanılmaktadır. Güney Afrika’da 150’den fazla bağımsız radyo istasyonu varken, 30 yıl önce tüm Afrika kıtasında sadece 10 radyo istasyonu vardı.

Radyo tarihi

Tarih boyunca, radyonun gerçek babasının kim olduğu tartışıldı, ancak Nikola Tesla’nın 1893’te St.Louis’de kablosuz radyo gösterisine rağmen, Atlantik Okyanusu boyunca ilk radyo sinyallerini ileterek yarışı kazanan Guglielmo Marconi oldu. Birinci Dünya Savaşı’na kadar geçen sonraki yıllarda, radyo öncelikle Mors kodu ile gemilere ve gemilerden mesajlar göndermek için kullanıldı, ancak ticari olarak kullanılmadı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, neredeyse yalnızca ordu tarafından kullanıldı, ancak o zamanki teknoloji, taşıyıcı güvercin kullanımının yerini alacak kadar gelişmiş değildi.
1920’lerin başında, radyonun siviller arasında popülerliği artmaya başladı. ABD’de Pittsburgh radyo istasyonu KDKA devlet tarafından resmi olarak lisanslanan ilk radyo istasyonu oldu ve ana şirketi Westinghouse halka kablosuz radyo satmaya başladı. Birleşik Krallık’ta Postane, yayıncılardan neredeyse 100 lisans talebi aldı ve bu nedenle BBC’yi kurmaya karar verdi.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında, geçmişte kablosuz radyo etrafında oturup programları ve haber yayınlarını dinleyen ortak bir aile haline gelmişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında, radyo İngiltere’deki ailelere savaş haberlerini iletmede hayati önem taşıyordu ve halkın moralini yükseltmek için etkili bir araçtı.
1950’lerde televizyonun gelişiyle birlikte, radyo programı programları seri programlardan popüler müzik çalmaya doğru kaymaya başladı. FM istasyonları AM istasyonlarını geride bıraktı ve Top 40 konsepti tanıtıldı, daha sonra rock and roll’un evriminde kilit bir faktör haline geldi.

Radyo istasyonlarının finansmanı

Radyo istasyonlarının finansman söz konusu olduğunda içine düştüğü iki ana kategori vardır; bunlar, kamu yayıncılığı ve ticari yayıncılıktır.

Kamu yayını

Kamu yayını, bir radyo veya TV istasyonunun mali kazançtan çok kamu hizmeti amacıyla finansmanını halktan, hükümetten veya her ikisinden aldığı zamandır. Açıklamayı kolaylaştırmak için BBC’yi örnek olarak kullanalım. BBC radyo istasyonunu dinlemek herhangi bir ödeme şekli gerektirmez, ancak canlı BBC TV izliyorsanız, her yıl bir lisans ücreti ödemeniz gerekir. Bu para, İngiliz hükümetinin tüm BBC’yi finanse etmek için kullandığı bir vergi gibidir ve bu nedenle istasyonlarını izlediğinizde veya dinlediğinizde herhangi bir reklam görmeyecek veya duymayacaksınız.

Ticari yayın

Ticari yayın, bir radyo veya TV istasyonunun mali kazanç amacıyla bir şirket veya kuruma ait olduğu ve devlet finansmanı olmadan var olduğu zamandır. Bunun yerine, diğer şirketlerin ürünlerinin reklamını yapma ortak uygulamasına güveniyorlar ve bu şirketler istasyonlara ödeme yapmak için para ödüyorlar.

Amerika’da, ticari yayıncılık radyonun başlangıcından beri bir norm haline geldi, oysa Avrupa çoğunlukla kamu yayıncılığı ile başladı ve o zamandan beri ticariye doğru ilerledi.

Web Radyo nedir?

Web radyosu veya daha yaygın olarak internet radyosu olarak adlandırılan, sesi internet üzerinden bilgisayarınıza sürekli olarak ileten bir teknolojidir. Karasal radyoya çok benzeyen veri iletimini kullanarak ses yayınlama tekniğidir ve her hafta 57 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

İnternet radyo yayıncıları, istasyonlarını internet üzerinden kullanıcılarına iletmek için “akış” kullanır. Ses akışlarını dinlemek, her şarkıyı indirip bilgisayarınızda saklamanız gerekmediği anlamına gelir. Bunun yerine, bilgisayarınız küçük veri bölümlerini (genellikle MP3 veya AAC biçimlerinde) sürekli bir akışta, genellikle dinlediğinizden biraz daha hızlı indirir ve akışın bu bölümlerini geçtiğinizde bu bölümleri atar. Bu, bilgisayarınızda hiçbir zaman tam olarak indirilmiş bir dosyanız olmadığı anlamına gelir. İndirmeniz gereken tüm radyo programları podcast olarak bilinir.

İnternet radyosu kullanmanın en bariz yararı, normalde bulunduğunuz konum nedeniyle dinleyemeyeceğiniz binlerce radyo istasyonuna erişimdir. Diğer bir avantaj, neredeyse sınırsız müzik ve gerçek zamanlı olarak dinleyebileceğiniz canlı şovlara sahip olmaktır.

Radyo Gerçekleri ve Rakamları

  • Radyo, en fazla erişime sahip lider medya platformudur. % 85 TV izleyicisinin ve% 50 PC kullanıcısının aksine,% 93’ü FM / AM frekanslı hava dalgaları üzerinden veya internet üzerinden radyo dinliyoruz.
  • 6 yaşın üzerindeki 295 milyon Amerikalı her hafta radyo dinliyor ve Millennial neslinden 65 milyondan fazla insan.
  • Radyo dalgalarının varlığı ve radyo iletiminin fizibilitesi, 1860’larda James Clark Maxwell tarafından tahmin edildi.
  • Haber / Konuşma / Bilgi radyo istasyonları, toplam radyo dinleyicilerinin% 11’lik payıyla en popüler istasyonlardan bazılarıdır.
  • Radyo yayınlarına atıfta bulunan ‘yayın’ kelimesi, başlangıçta tohumların geniş yayılımı için tarımsal bir terimdi.

Kaynak: 2016 Nielsen Audio Today; Haber Medyasının Pew Durumu 2015

İnternet radyo istasyonunu nasıl çalıştırabilirim?

İstasyonunuzun ses akışının sizden izleyicilerinize nasıl ulaştığına dair kısa bir açıklama:

  1. Kaynak (Siz): Bilgisayarınız canlı ses veya müzik olabilen ses üretir, ardından bunu sürekli olarak bir sunucuya gönderilen veri paketleri akışına dönüştürür.
  2. Sunucu (Sağlayıcı): Akışınız sunucuya ulaştığında temizlenir ve uygun kanallara dağıtılır.
  3. Dinleyici (Herkes): Yayınınız nerede ve ne zaman çevrimiçi olursa olsun, sunucuya doğrudan bir akış bağlantısı varsa veya bir oynatıcı aracılığıyla, herkes ona bağlanabilir ve çıktınızı duyabilir.

Bir internet radyo istasyonunu çalıştırmak her zaman zor değildir ve hiçbir şey yolunuza çıkmamalı, ancak belirli bir özveri gerektirir. Gerçekten başlamanız gereken tek şey doğru yazılıma sahip bir bilgisayardır, ancak özel bir stüdyo alanı ve bazı iyi ekipman (örneğin, iyi bir mikrofon) gibi, sahip olmak yararlı olacak bazı şeyler vardır.
Donanımınızı aldıktan sonra, istasyonunuzu barındırmanıza ve çevrimiçi tutmanıza izin veren yazılımı indirmeniz gerekir. Icecast, MP3 formatında yayın yapan kullanıcı dostu bir sunucu projesine iyi bir örnektir. Ardından WINAMP’ı ve ayrıca akışı izleyicilerinize gerçekten ulaştıran yazılımı indirmeniz gerekecektir. Bunun için en yaygın programlardan biri SHOUTcast’tir.

Podcasting nedir?

Bir podcast, dinlemek isteyen herkesin abone olabileceği bir dizi programın parçası olan bir dijital medya dosyasıdır (genellikle ses, ancak video da olabilir). “Podcatchers” adı verilen programlar veya uygulamalar, kullanıma sunulduğunda bir dizideki her bir podcast’e abone olmak ve bunları otomatik olarak indirmek için kullanılabilir ve dinleyicilerin hareket halindeyken kullanabilmesi için akıllı telefonlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Bazı insanlar podcast’i ticari radyo ve TV’ye bir alternatif olarak görüyor, çünkü Netflix veya Amazon Prime gibi son teknolojilere benzer şekilde kendi içeriklerini seçmelerine ve dinlemek istedikleri programları seçmelerine izin veriyor. Pek çok insan iPod’larına veya telefonlarına önceden yüklenmiş yeni materyallere sahip olmanın rahatlığını sever ve işe giderken veya akşam yemeği hazırlarken podcast’lerini dinler. En sevdiğiniz diziyi dinlemek, 45 dakikalık gidip gelmenizi çok daha katlanılabilir hale getirebilir!


Yazar: HayLaz

Görüntüleme: 1362 defa

Kategori: Okey Odaları

Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2021

Cevap bırakın