okeyYüzlerce oyuncunun sizleri beklediği okey odalarına hemen katılarak, sizde okey oynayın.

Geçmişten Günümüze Okey Oyunu

Günümüzde herkes tarafından bilinen okey oyununun öncüsü Rummikub Ephraim Hertzano adında bir kişidir. Bu kişi 1930’lu yıllarda Filistin’e göç etmiş Yahudi bir vatandaştır. Ailesi ile hoş vakit geçirmek için bu oyunun gereçlerini kendi tasarladı. Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında 1977 yılında satışı en çok olan ve popülerliği artan oyunu olmuştur. Temel okey oyna kurallarının Çin’de oynandığı bilinen taş oyunlarına dayandığı bilinmektedir.

 

Günümüzde okey oyununa olan ilgi bir hayli yüksektir. İnsanlar arkadaşlarıyla, aileleriyle birçok farklı ortamda birçok farklı kişiyle bu oyunu oynayabiliyor. Bu oyunun temelinde şans faktörünü de barındırması bu oyunun insanların ilgisini çekmesinin bir başka yönüdür. Rekabetçi, hırslı ve şans oyunu düşkünleri için keyifli ve sürükleyici bir oyundur.

Günümüzde Okey Oyunlarının Evrimi

 

Keyifli bir taş oyunu olan okey geçmişte daha çok oyun salonlarında, kahvelerde ve evlerde oynanan bir oyundu. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin kullanımının yaygınlaşması ile online bir şekilde canlı okey oynanmaya başlandı. Oyuncuların evlerinin konforunda bilgisayarları aracılığıyla bir tık ile sayısız çevrimiçi oyuncuya ulaşabilmesi bu sektörün büyümesini sağladı. Bu sistemde oyuncular güçlük seviyesine göre istedikleri odalara girerek oyunlarını oynayabilirler. Oyuncuların oyun oynarken sohbet edebilmesi oyuncuları bu sisteme bağlayan bir diğer faktördür.

 

Günümüzde internet kullanımının yaygınlığından bahsetmiştik. Ancak akıllı telefonların kullanımının bu kadar yaygınlaşması okey oyununu da etkiledi. Mobil okey oynamak için tek ihtiyacınız olan akıllı bir telefon ve internettir.

İnternetten canlı okey oynamak için çeşitli siteler ve uygulamalar vardır. Sizde bunlardan birine erişerek okey oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu deneyim için size haylaz.org sitesini denemenizi tavsiye ediyoruz.

 


Yazar: HayLaz

Görüntüleme: 2211 defa

Kategori: Okey Odaları

Yayınlanma Tarihi: 11 Nisan 2021

Cevap bırakın